Zbyt szczelne okna

 

Pomieszczenia mieszkalne muszą być stale wentylowane. Niezbędną ilość powietrza, która powinna być wymieniona w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny określa Polska Norma. W wypadku kuchni z kuchenkami gazowymi wynosi ona 70m3/h, łazienek 50m3/h, a pomieszczeń mieszkalnych – 20m3/h na jednego mieszkańca. Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest jednym z podstawowych problemów, przed jakimi stają producenci okien z PCV charakteryzujących się dużą szczelnością. Brak wymaganej wymiany powietrza wpływa bowiem ujemnie na mikroklimat pomieszczeń. W starym budownictwie dopływ świeżego powietrza najczęściej odbywał się przez nieszczelności w stolarce okiennej. Często po wymianie starych drewnianych okien na nowe plastikowe przy źle funkcjonującej wentylacji grawitacyjnej pojawia się pleśń na ścianach, szczególnie w kuchniach i łazienkach.

Można temu zapobiec stosując nawiewniki montowane bezpośrednio w oknach, szczeliny wentylacyjne w ramach okien, mikrouchylenie, a także tzw. rozszczelnienie okien. Nawiewniki umieszczane są w górnej części okna, zazwyczaj w ramie skrzydła nad szybą. Mogą być nawiewniki sterowane ręcznie za pomocą specjalnej linki oraz nawiewniki higrosterowane. Te ostatnie umożliwiają przepływ powietrza w obie strony oraz zabezpieczają przed pyłem, owadami i hałasem. Jest to jedna drogie rozwiązanie. Nawiewniki sterowane ręcznie powodują wzrost kosztu okna o około 10% w stosunku do ceny okna bez nawiewnika.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mikrouchylenie. Skrzydło okienne nie jest wtedy całkowicie domknięte przy położeniu klamki pod kątem 45 stopni, ale konstrukcja okucia nie pozwala na samoczynne otwarcie okna nawet przy dużym parciu wiatru. Mikroszczelina wynosi 5-6mm. Takie rozwiązanie kosztuje dodatkowo około 10zł dla każdego okna. Rozszczelnienie okien polega na wycięciu uszczelek w górnej części skrzydła lub ościeżnicy. Kupując okna możemy zamówić od razu okna rozszczelnione, wtedy producent okien sam powycina nam odcinki uszczelek. Wtedy przy całkowicie zamkniętym oknie dopływa nam świeże powietrze i nie musimy pamiętać o uchylaniu bądź o mikrouchylaniu okna. Nie polecam samodzielnego wycinania uszczelek – możemy zepsuć okno i stracić grawancję. Nawet jeśli mamy szczelne okna plastikowe bez nawiewników bez mikrouchylenia, to nie znaczy że na ścianach pojawi nam się pleśń lub grzyb, jeżeli będziemy regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia mieszkalne, szczególnie kuchnie i łazienki. Dobrym wskaźnikiem tego jak długo wietrzyć pomieszczenie szczególnie zimą jest para na szybie. Powinno się tak długo pozostawić okno uchylone aż cała para zniknie.

Kontakt